Blog Banner

İş Makinesi Diferansiyel Dişlileri

Diferansiyel dişlileri ismi verilen parçalar, iş makinelerinde kullanılıyor. Makine parçaları arasında diferansiyel dişlileri çok kullanılıyor. Şanzıman ve motordan gelecek gücü, aksla dişlinin kullanılması sonucunda tekerleklerin farklı farklı döndürülmesini sağlıyor.

Diferansiyel dişlileri sayesinde aks ve dişliler problemsiz çalışacak şekilde yağlanır. Diferansiyel dişlilerinin ön kısmında tahrik mili bağlantısının kurulduğu eşleşme yüzeyleri bulunuyor. Bunlar diferansiyel pinyon şeklinde ifade ediliyor. Pinyon arka tarafında hem döküntü hem de kirlerin iç kısımlarına girişlerini engelleyen contolar bulunmaktadır. Diferansiyel pinyon contaları zaman içinde devreden çıkarak iç bölümlerde hasarlar oluşturur. Bu hasarların önlenebilmesi için mutlaka değiştirilmesi gerekiyor.

Diferansiyel Dişlileri Ne İşe Yarar?

Diferansiyel dişlileri; otomobillerin virajlardan dönüş esnasında hem iç hem de dış tekerleklerdeki dönüşlerini yapan parçadır. Diferansiyel dişlileri, yol üzerinde doğrusal çizgi üzerinde ilerleyen otomobillerin virajlarda dairesel çizgide hareketini sağlıyor. Böyle durumlarda sola dönülürken iç kısımdaki sol tekerlekler az yol almaya başlar. Dış kısımdaki kalan sağ tekerleklerse uzun mesafe alınmasını sağlıyor.

Diferansiyel dişlileri görevlerini şöyle sıralayabiliriz;

  • Motor üzerinden çıkan gücün tekerleklere iletilmesini sağlarlar.
  • Doğrusal yol üzerinde ilerleyen arabalar, virajların üzerinde yay şeklinde yol alırlar. Bu sayede iç tekerlekler yavaşça dönmesi gerekir. Dış tekerleklerse hızlı şekilde döner. Böylelikle denge kurulmuş olur.
  • Dönüş esnasında tekerleklerin farklı hız seviyelerinde yol almasını sağlamaktadır. Özellikle araçların yol tutuş performanslarının artırılmasında da önemli rol oynuyor. Güvenli sürüş deneyimi sunmaktadır.
  • Dönüş esnasında tekerleklerin üzerine aşırı derecede yük binmesini engeller. Lastiklerin aşınmasını engelliyor.
  • Motorun sunduğu dönüş hızı ayarlanır. Dönüş hızları şanzımanla değiştirilir. Daha sonra diferansiyel üzerine iletilmektedir. Diferansiyeller sayesinde hız akışları dönüş açısı doğrultusunda tekerlek ve ayarlara aktarılmaktadır.

Diferansiyel Dişlileri Özellikleri Nelerdir?

Diferansiyel dişlileri özellikleriyle dikkat çekiyor. Diferansiyel dişliler, araç motoru üzerinden çıkacak gücü direkt tekerleklere iletiyorlar. Araçların dönme açılarından yararlanarak gücü tekerleklere yansıtırlar. Virajlı yollarda yol almak diferansiyel dişliler sayesinde daha kolay hale geliyor. Diferansiyeller viraj alımı esnasında tekerleri farklı hız ve açılarda döndürüyorlar.

Diferansiyel dişlileri çalışma şekli; motor ve şanzımandaki dönme hareketinin tekerleklerin üzerine iletilmesini sağlar. Diferansiyel dişlilerinin çalışma şeklinde; ayna dişlileriyle bağlantı kurdukları gövde üzerinde birlikte dönüş sağlıyorlar. Tahrik mili kapsamında pinyon dişliyle ayna dişlinin dönüşünü sağlıyorlar. Ayna dişlisi üzerinde bağlantılı gövde içinde karşılıklı tekerlekler çalışır. Tekerleklerin milleri üzerinde sabit dişliler yer almaktadır. Diferansiyel dişliler araçlardaki en önemli parçalardır. Bundan dolayı diferansiyel dişlisi arızalandığında araçta çalışamaz hale gelir. Bu tarz durumlarda araca mutlaka müdahale edilmelidir.

Diferansiyel dişlilerinde meydana gelen bazı arızaların müdahalesi çok zordur. Arızanın onarılması için büyük emek harcanması gerekiyor. Uzmanlık gerektiren bir durum olduğunu söyleyebiliriz. Komparmakina, uzman ekibiyle diferansiyel dişlileri imalatı gerçekleştiriyor. Garanti ve kalite kapsamında diferansiyel dişliler üretiliyor.