Blog Banner

Komatsu Kule Şanzıman

Otomobiller günlük hayatımızın vazgeçilmezi haline gelmiş olan ulaşım araçlarıdır. Hemen her gün otomobilleri kullanmaktayız bu nedenle de otomobiller kullanıldıkça eskimektedir. Eskiyen otomobillerde ise arıza çıkma durumu çok daha fazla görülmektedir. Özellikle de yüksek kilometreli araçlarda kule şanzımanı arızası ile karşılaşılabilmektedir. Kule şanzımanın görevi sürücünün vites değiştirmesini algılamak ve şanzımana iletmektir. Zamanla birlikte bu parça kullanıma bağlı olarak eskir ve arıza yapar. Arıza yapması durumunda aracın kullanımı zorlaşmaktadır ya da kullanılamaz hale gelmektedir.

Kule şanzımanı otomatik ya da manuel fark etmeden her türlü araçta yer alan bir parçadır. Her türlü araçta bulunuyor olsa da çalışma prensipleri birbirinden farklı olabilmektedir. Buna örnek verecek olursak 1990 yılına ait olan Mercedes W124 otomatik ve manuel şanzımana sahip olan araçlarda kuleler birbirinden farklı şekilde çalışmaktadır. Otomatik araçlarda vites tek yönde hareket sağlamaktadır. Manuel araçlarda ise burçlar ve kullar sayesinde her iki yönde de hareket sağlanabilmektedir. Bu görevi yapan ise kule şanzımanıdır. Kule şanzımanı arıza yapabilen parçalardır. Bu arızalar vites kolundaki küçük bir boşluk olabildiği gibi vitese geçememe gibi büyük problem de olabilmektedir.

Kule şanzımanı arızası bir çok insanın çok fazla önemsemediği bir arıza türüdür. Özellikle de manuel vitesli olan araçların bir çoğunda vites kulesi boşluğunda bu probleme rastlanmaktadır. Bu boşluk gittikçe artarak devam eder ve burç yerinden çıkar. Böyle bir durumda vites sizin kontrolünüzden çıkmaktadır ve çekici çağırmanız gerekebilir. Bu problem ile otomatik şanzımanlı araçlarda daha az karşılaşılmasının sebebi otomatik vitesli olan araçlarda vites kolunun manuel vitesli araçlara göre çok daha az kullanılıyor olmasıdır. Otomatik vitesli olan araçlarda görülen kule arızaları vites kolu konum ayarının kaçması olabilmektedir. Buna örnek verecek olursak ayar bozulduğu zaman aracınız P konumuna geçmeyebilir vites biraz daha ileri ya da geride bulunabilmektedir. Bu gibi durumlarda yetkili servislerden destek alarak aracınızın arızasını giderebilirsiniz. İster manuel vitesli araç olsun ister otomatik vitesli olsun her türlü arıza kolay bir şekilde giderilebilmektedir.