Blog Banner

Üretim İş Makineleri Nelerdir

İş makinelerinin sınıflandırılması iş makineleri, endüstriyel iş makineleri, yol ve asfalt makineleri olarak yapılabilmektedir.

İş makineleri ekskavatör, bekoloder, dozerler, greyderler, damperli kamyonlar olarak birçok alanda kullanılmaktadır. 

Endüstriyel makineler ise forkliftler, temizlik makineleri, kompresörler ve jeneratörler olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Yol ve asfalt makinaları ise finişirler, yol şekillendirme silindirleri, frezeler olarak sıklıkla kullanılmaktadır.

Üretim iş makineleri konusunda Kompar Makina birçok hizmet sunmaktadır. Kompar Makina web sitesi üzerinden üretim iş makinaları ile ilgili bilgi alabilir, yedek parçaları inceleyebilirsiniz. Fiyatlandırma hakkında bilgi almak için iletişim numaraları üzerinden firmaya ulaşabilirsiniz.

Üretim İş Makinalarının Kullanım Alanları

Ekskavatörler, paletli ve lastik tekerlekli olarak ikiye ayrılmaktadır. Bu iş makinaları kazı yapma, zemin sıyırma, kırma, kanal yapma ve yükleme gibi işler için kullanılabilir.

Kule vinç, insan gücünün yetmediği noktalarda ağır malzemelerin kaldırılması için kullanılmakta olan bir iş makinasıdır. Kule vinç, pergel vinç, gezgin vinç gibi çeşitleri olan bu iş makinaları birçok alanda fayda sağlamaktadır.

Beton vibratörü beton dökülmesinin ardından taze betonda bulunan havanın uzaklaştırılması, betonun kalıp içerisine homojen bir şekilde dağılması ve beton ile donatının daha iyi bir şekilde birleştirilmesi için kullanılır. Tünel açma makinesi tünel açmak amacıyla kullanılan bir iş makinasıdır.

Perdah makinası beton dökülme işlemin tamamlanmasından sonra zeminin yüzeyinin düzleştirilmesi ve dağınık yüzeylerin istenen yapıya ulaşmasını sağlar.

Dozerler kazı işleri, tesviye işleri, dolgu malzemesinin yayılması, enkazın yıkıntı ve artık malzemelerinden uzaklaştırılmasında kullanılır. Bıçakların çalışma şekline bağlı olarak buldozer, angledozer, tiltdozer olarak da farklı alanlarda kullanılmaktadır.

Silindirler toprak ve asfalt gibi malzemelerin sıkıştırılmasında kullanılır. Sıkıştırma şekline bağlı olarak statik, vibrasyonlu ve osilasyonlu çeşitleri de bulunan bu iş makinaları çok amaçlı kullanılmaktadır.

İnşaatlarda hafriyat yükleme amacı ile kullanılmakta olan iş makinaları loder iş makinalarıdır. Aynı zamanda şantiyelerde zemin tesviyesi, ağaç sökümü, taşıma ve temizlik için kullanılır.

Skreyper sertlik gösteren zeminlerin gevşetilmesi ve gevşetilen zeminlerde kazı işlemlerinin yapılması, hafriyatın taşınmasında kullanılmaktadır.

Greyder, zemin tesviyeleri ve uygun sertlikte olan zeminlerde hendek açmak için ve şev düzeltme işerinde kullanılır.

Beton dağıtıcı görevi betonun istenilen noktaya ve kota ulaştırmaktır. Çeşitli tiplerde beton dağıtıcılar üretim iş makineleri arasında yer almaktadır. Çalışmaya uygun alanlar seçilerek beton dağıtıcılar inşaat işlerinde kullanılabilir.

Üretim İş Makinaları Neden Önemlidir?

Üretim iş makinaları; çağdaş, planlı ve sağlıklı kentlerin oluşturulması için sanayi alanında, inşaat alanında ve imar işlerinde yoğunluklu bir şekilde kullanılan makinalardır.

Altyapı, üst yapı, karayollarının yapımı, bakımı ve onarımı, su yapılarının inşaatlarında, toprak kazım işlerinde, yükleme ve yayılım gibi işlerde çok amaçlı bir şekilde kullanılmaktadır.

Lastikli ve paletli olarak ikiye ayrılmakta olan iş makinaları insan gücünün yetmediği noktalarda büyük kolaylık sağlamaktadır.

Bu nedenle de iş makinalarının kullanımı oldukça önemlidir. Üretim iş makineleri arasında bulunan ekskavatör, bekoloder, dozer, greyder, damperli kamyon gibi birçok iş makinaüretim alanında kolaylık sağlamaktadır.

İş makinaları zorlu şartlar altında uzun süre boyunca çalıştığından zamanla birlikte eskimeye bağlı olarak arızalar çıkarabilmektedir. Bu noktada Kompar Makina müşterilerine en kaliteli hizmeti sunmak için çalışmalarını sürdürmektedir.

İş makinalarının düzenli olarak bakımlarının yapılması gerekmektedir. Aksi taktirde iş makinelerinde arızalar meydana gelebilir.

Kompar Makina iş makinalarının bakım ve onarımından yedek parça teminine kadar birçok konuda müşterilerine kaliteli bir hizmet sunmaktadır. Bu hizmetlerden yararlanmak isteyen kişiler Kompar Makina web sitesi üzerinden bilgi alabilirler.